C programlama #Bölüm 2# printf Fonksiyonu Kullanımı

C programlama dili serimizin ilk bölümünde terminal ekranında mesaj yazdırmak için printf fonksiyonunu kullanıyorduk, hadi beraber printf fonksiyonun kullanım örneklerine bakalım. Bir önceki derse buradan erişebilirsiniz.

Alt alta mesaj yazdırma

1
2
3
4
5
6
7
#include<stdio.h>

int main(){
  printf("electronic spider"); //adımızı ekranda yazdıralım

  return 0;
}


Her şeyden önce yukarıdaki kodu derleyip çalıştırdığımız zaman terminalde “electronic spider” çıktısını görmüş oluruz. Bunu daha önceki dersimizde de kullanmıştık.


Peki ya ben alt alta yazdırmak istersem ne yapmam gerekir? Hadi bunu nasıl yapabileceğimizi deneyelim.

1
2
3
4
5
6
7
8
#include<stdio.h>

int main(){
  printf("electronic");
  printf("spider");

  return 0;
}


Beraber bu şekilde bir kod deneyelim. Derleyip çalıştırdığımızda tekrardan “electronic spider” tek satırda yazıyor. Alt alta yazdık ama hata nerede olabilir.

Şimdi bu sorumuzu nasıl bir yöntem kullanarak çözebileceğimize bakalım.

1
2
3
4
5
6
7
#include<stdio.h>

int main(){
  printf("electronic \n spider");

  return 0;
}


Bu nedenle sorunumuzu çözebilmek için satırın sona erdiğini belirten \n ifadesini kullandık. Daha sonra derleyip çalıştırdığımızda terminal ekranında artık alt alta;
electronic
spider

yazdığını görüyoruz.


İfadelerin Görevi Dışında Kullanımını Sağlama

Bir alıntı yazdırmak için " " işaretleri içerisinde kullanmak istersek ne olacak. Çünkü printf fonksiyonunda " mesajın bittiğini gösterecekti. O halde " işaretini nasıl yazdırabiliriz. Hadi şimdi birkaç örnek üzerinde inceleyelim.

1
2
3
4
5
6
7
#include<stdio.h>

int main(){
  printf("Ataturk "Ne mutlu turkum diyene!" ");

  return 0;
}


Örneğin kodu yazdığımız zaman alıntıyı yazmak için açtığımız  ifadesi sonrası aynı rengi almadı. Çünkü yazılacak mesajın bitirme ifadesi olarak gördü. Mesaj "Ataturk " ifadesinden sonra sona ermiş oldu. Hemen başka bir yöntem düşünmemiz gerekiyor.

1
2
3
4
5
6
7
#include<stdio.h>

int main(){
  printf("Ataturk \"Ne mutlu turkum diyene!\" ");

  return 0;
}


Örneğin kod üzerinde gördüğümüz gibi \" ifadesi terminal ekranında " ifadesini yazdırmamızı sağlayacaktır. Derleyip çalıştırdığımızda terminal ekranında “Ataturk "Ne mutlu turkum diyene!" yazdığını görüyoruz. Çünkü bu örnek kod üzerinde \ (ters kesme işareti veya backslash) ifadesi kendinden sonra gelen ifadenin görevi dışında kullanıldığını ifade eder.

Ayrıca \ ifadesinin kendisini ekrana yazdırmak içinde kullanabiliriz.

1
2
3
4
5
6
7
#include<stdio.h>

int main(void){
  printf("satır atlamak icin \\n ifadesini kullanabilirsiniz");

  return 0;
}


Yukarıdaki örnek kod üzerindeki gibi \ ifadesi kendi bir başka \ ifadesini görevi dışında kullanıldığını da gösterebilir. Ardından derleyip çalıştırdığımızda terminal ekranında “satır atlamak icin \n ifadesini kullanabilirsiniz” yazdığını görüyoruz.

Sonuç olarak c programlama dilinde printf fonksiyonu kodun belirli yerlerinde bize verdiği geri bildirimler ile çok fazla kullanılacak bir fonksiyon olacak.


Bir sonraki bölümümüzde printf fonksiyonu ile ekrana sayı yazdıracağız. Daha sonra bu sayıları kod içerisinde dinamik olarak nasıl değiştirebileceğimizi göreceğiz. Bu makaleye buradan ulaşabilirsiniz.